Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi
Gurur Tablosu
Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi

Bilgi Bankası

Dijital reklamın geleceği!

Dijital reklamın, zaman ilerledikçe nasıl değişecek ?

06.06.2016

 

Dijital dünyanın kaynağı dijital reklamın, zaman ilerledikçe nasıl değişeceği merak ediliyor. İşte bu yüzden, dijital reklamı en başarılı şekilde yürüten Google’ın reklamdan sorumlu başkan yardımcısı Susan Wojcicki’nin söylediklerini sizler için derledik.

Ad:tech San Francisco 2013 konferansının konuşmacıları arasında yer alan Wojcicki, Google olarak dijital reklamın ilerleyen günlerde daha etkili ve yararlı olabilmesi için çok çalıştıklarını belirtti. Hemen hemen 7 yıl sonra bir insanın hayatındaki her şeyin dijital olacağını düşünen Wojcicki, bu durumda da reklam bütçelerinin büyük kısmının dijitale aktarılacağını söylüyor. Bu konuyla ilgili Forbes dergisine konuşan başkan yardımcısı, geliştirmeye çalıştıkları birkaç yöntemden bahsetti:

Tüketici İstediği Reklamı Görecek

İnternette tüketici tarafından tıklanan reklamlar Google’a para kazandırıyor. Bu durumu hem tüketici hem de Google adına daha iyi hale getirebilmek için tüketicinin istediği reklamı görmesi sağlanmaya çalışılacak.

Yeterli Değer ve Kontrol

Kullanıcının ilgi duyduğu alanlara yönelik reklamların yapılabilmesi için kullanıcıyı iyi tanımak gerekli. Reklamın kullanıcı ile alakalı olması, reklamın işe yaramasını sağladığı için kullanıcının ilgi duyduğu alanlar daha net belirlenecek.

Daha İnteraktif Reklamlar

Etkileşimin daha fazla olduğu engagement reklam modeli üzerinde çalışılarak, reklamlar daha cazip hale getirilmek için uğraşılıyor. Samsung Galaxy S4 lansmanında yapıldığı gibi tüketici internet sitesinden reklama tıklayarak lansmanı canlı olarak izleyebildi. Bu tür reklam modelleri daha da artarak devam ettirilecek.

Bağlantı Kopmamalı

Birden fazla cihaza sahip olan kullanıcıların, cihazları arasında bağlantı sağlayamaması durumunda “mühim olan cihaz değil kullanıcıdır” felsefesiyle cihazın türü değil, kullanıcı hedef alınacak. Bu durumda da kullanıcı kendisini ilgilendiren reklamı hangi cihazda olursa olsun görebilecek.

Bütün Reklamlar Ölçülecek

Google’ın “Brad Lift” adını verdiği reklam araştırmaları, kullanıcının gördüğü reklam ile ilgili anket yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Böylece reklamın etkisi, geri dönüşler ve hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığı belirlenir. Tüm reklamlara uygulanması düşünülen bu sistem ile reklamın etkileri daha kolay ölçülebilecek.

 

Dijital reklam işlerini en başarılı şekilde yürüten Google, dijital reklamların daha etkili ve kazançlı olabilmesi için yukarıda sıraladığımız bu beş yöntem üzerinde daha sıkı çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda bu yöntemleri tam anlamıyla hayata geçirmeyi planlayan Google, dijital reklamın gideceği yönün ipuçlarını da şimdiden bize vermiş oldu.

 

 

 

 


comments powered by Disqus
Destekcilerimiz